Ustawa o Fundacjach Rodzinnych weszła w życie w Polsce 22 maja 2023 roku i od początku zauważamy rosnące zainteresowanie tą formą sukcesji majątku rodzinnego. Wraz ze wzrostem zainteresowania fundacjami rodzinnymi pojawiają się pytania odnośnie m.in. zakresu ich działalności, a także o udzielanie pożyczek spółkom zagranicznym, w których jest wspólnikiem.
Co mówi ustawa w tej sprawie?
W zakresie uczestnictwa fundacji rodzinnej w spółkach zagranicznych przepisy nie budzą wątpliwości i wprost wskazują na taką możliwość bez względu na ilość posiadanych przez fundację rodzinną udziałów / akcji posiadanych w spółce. W przypadku jednak działalności w zakresie udzielania pożyczek art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o fundacji rodzinnej wskazuje, że w granicach dozwolonej działalności mieści się udzielanie przez fundację rodzinną pożyczek:
a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,
b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
c) beneficjentom.
W związku z tym nie ma pełnej jasności, czy dozwolona działalność fundacji obejmuje również spółki – zarówno kapitałowe, jak i osobowe – mające siedzibę poza granicami Polski. Ustawa o fundacji rodzinnej nie zawiera w tym zakresie wyraźnego zakazu. Pozwala to zatem sądzić, zgodnie z wykładnią celowościową, skoro celem fundacji rodzinnych jest akumulacja kapitału i rozwój rodzinnych grup kapitałowych, to trudno założyć, by chodziło o uprzywilejowanie w tym zakresie wyłącznie podmiotów z siedzibą w Polsce.
Gdzie w takim razie pojawiają się wątpliwość?
Warto zwrócić uwagę, że omawiana wyżej regulacja dotycząca uczestnictwa w spółkach mówi wprost o uczestnictwie w spółkach „mających siedzibę w kraju albo za granicą” – takiego sformułowania nie znajdziemy w regulacjach, dot. działalności pożyczkowej – co mogłoby być odczytane jako sugestia interpretacyjna, iż zakres dozwolonej działalności (a w związku z tym – również zwolnienie z opodatkowania) ogranicza się wyłącznie do polskich spółek kapitałowych oraz osobowych uregulowanych w Kodeksie Spółek Handlowych.
W konsekwencji przekazanie pożyczki zagranicznej spółce, w której fundacja rodzinna posiada udziały, może wiązać się z ryzykiem konieczności opodatkowania przychodu z tytułu odsetek od pożyczki podatkiem CIT w stawce 25%
Nasza rekomendacja
Z uwagi na brak jednoznacznych przepisów oraz potencjalne konsekwencje podatkowe, rekomendujemy wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową przed udzieleniem pożyczki zagranicznej spółce przez fundację rodzinną. Czas oczekiwania na wydanie interpretacji wynosi do 3 miesięcy. Jako kancelaria Brightspot planujemy złożenie wniosku o wydanie interpretacji podatkowej w tej sprawie.